Virtuální univerzita třetího věku

loggoŘíjen až prosinec 2023

Začátkem října naše knihovna, ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze, spouští projekt virtuální univerzity třetího věku. Rády bychom potenciální účastníky kurzu seznámily s dostatečným předstihem se základními informacemi o studiu. Budeme rády, když nám zájemci dají (nezávaznou) informaci a účasti na studiu kdykoli během prázdnin, nejpozději koncem září.

Obecné informace

Vzdělávání seniorů probíhá na všech univerzitách, které jsou ale vázány na velká města. Tím je pro některé zájemce komplikované se k tomuto typu vzdělávání dostat. Virtuální univerzita je dlouhodobá společenská aktivita, jejíž cílem je zpřístupňovat vysokoškolské vzdělávání (označované jako Univerzita třetího věku) všem seniorům v místě bydliště. Upozorním jen, že je určeno pro všechny, ať dosáhli jakéhokoli stupně vzdělání.

Tato forma vzdělávání přináší pro posluchače získávání nových poznatků na špičkové úrovni, kde si mohou zájemci v kolektivu rozšiřovat svoje teoretické vědomosti, ale kde je zároveň prostor pro sdílení denních praktických zkušeností, diskuzi a neformální rozhovory.

Jde o aktivní podílení se na společenském životě, udržuje psychickou kondici a činorodý způsob života. Poskytuje neformální, všeobecné zájmové vzdělávání. Dává pocit seberealizace a doplňuje znalosti, které dříve z nějakého důvodu nebylo možné získat.

Bližší informace Podzimní semestr 2023

Název kurzu: Genealogie. Hledáme své předky

Kurz posluchače seznámí se základními pojmy z oblasti genealogie (rodopisu) a poskytne jim informace o tom, jak začít pátrat po svých předcích.

Termíny přednášek: čtvrtek 9 – 11hod. v čítárně městské knihovny

5.10., 19.10., 2.11., 16.11., 30.11., 14.12.

Maximální počet účastníků: 15

Zápis do kurzu: bude probíhat po zhlédnutí první přednášky 5.10., kdy se posluchači mohou rozhodnout, zda se výuky tento semestr účastní. Účastník vyplní přihlášku a zároveň se uhradí poplatek za celý semestr: 400Kč

Podmínky přijetí do kurzu: Osoby se statusem důchodce, invalidní důchodce bez rozdílu věku

Průběh přednášky: Účastníci kolektivně sledují videopřednášku, kterou vytvořili vysokoškolští učitelé a nejvýraznější odborníci na dané téma. Poté společně diskutují, společně vyplníme test, který ještě jednou můžete vyplnit doma. Ke studiu dostanete výukové materiály. Na konci semestru se vyplňuje závěrečný test.

Každý účastník dostane svoje přihlašovací údaje, pod kterými se může doma přihlásit ke kurzu, kde mohou znovu přednášku shlédnou a také vyplnit test.

Ráda bych zdůraznila, že splnění podmínek studia není závazné, můžete studovat i bez testů, pouze tím přicházíte o možnost ukončit semestr Pamětním listem univerzity a účastnit se závěrečného absolutoria v Praze na České zemědělské univerzitě (které se koná po úspěšném absolvování 6 kurzů).

Podmínky pro úspěšné absolvování semestru:

-          Účast na společných přednáškách (možné jsou 2 absence z 6 přednášek)

-          Minimálně jednou úspěšně vypracovaný test

•    Z každé přednášky (5 bodů z 10), počet opakování neomezený
  •    Celkový závěrečný test (12 b. z 24 b.), 5 možných opakování

Ukončení semestru:

Koncem ledna předání Pamětních listin České zemědělské univerzity v Praze těm studentům, kteří splnily podmínky studia.

Rozšířené informace naleznete na: www.esenior.cz a samozřejmě v knihovně

Nahlášení předem není nutné, ale budeme rádi, pokud nám dáte vědět, že se chystáte přijít. Maximální počet účastníků je daný.

Kurz bude jistě velmi zajímavý a případných nesnází se prosím nebojte, v knihovně vás rády ve studiu podpoříme a pomůžeme se vším, co se výuky bude týkat.