Začátkem června nás čeká velmi zajímavý a praktický seminář, na kterém se dozvíte všechny zásadní informace o dětském obouvání a zdravých nožkách od prvního obouvání a zároveň můžete využít možnosti vašim dětem chodidla odborně změřit a nechat si poradit vhodný typ obuvi. Děti mohou přijít na seminář s vámi, nebo mohou přijít na měření po 18. hodině.
A kdo že vás s touto problematikou seznámí?
Naďa Tereshchenko, majitelka a zakladatelka obchodu a úspěšného blogu V pavučině a Lucie Kinclová, která se problematice chodidel věnuje více jak 12 let. V roce 2016 získala titul doktor věd v oblasti rehabilitace po úspěšném obhájení výzkumu vlivu cvičení na dětskou plochou nohu a od roku 2012 pracovala jako vedoucí fyzioterapeut na soukromé klinice Logo v Brně. Zároveň je školitelkou a garantem kurzů pro lékaře a fyzioterapeuty v oblasti diagnostiky a terapie chodidel.
Paní Kinclová má bohaté zkušenosti, o některé z nich se s námi podělila už teď.
Přínosů barefootového obouvání je jistě mnoho, které byste vyzdvihla jako ty nejhlavnější?
Na prvním místě bych uvedla určitě tvar špičky. Špička u tzv. barefoot obuvi je anatomicky tvarovaná a respektuje tak fyziologický tvar chodidla, kdy palec je dominantní oproti ostatním prstům.
Je tento typ obuvi běžně dostupný, nebo je na českém trhu těžší jej sehnat?
V současné době je na českém trhu opravdu široký výběr jak pro nohy úzké, normální i široké. Máme dokonce spoustu lokálních značek a výrobců. V okolí Velké Bíteše mohu vyzdvihnout prodejnu V pavučině v Ostrovačicích anebo prodejnu NaBoso v Brně.
Jsou nějaká fyziologická omezení, která předurčují nohu pro barefootovou obuv, nebo naopak ji zavrhují?
U dětské nohy určitě není vhodná barefootová obuv u neurologických onemocnění – např. u dětí s dětskou mozkovou obrnou. Dále u hypotonií, pes equnovarus congenitus a dalších ortopedických diagnóz. Obouvání u těchto diagnóz doporučuji konzultovat s podologem, nebo dětským fyzioterapeutem.
Po přednášce bude možné nechat dětem nožku změřit a nechat si doporučit vhodný typ obuvi. Jakým způsobem toto měření provádíte a na základě čeho se při volbě typu obuvi rozhodujete?
Měření lze provádět několika způsoby. Nejpřesnější je pomocí měřidla plus 12 a nebo obkresem. Při výběru zohledňujeme kromě délky a šířky chodidla dalších 5 atributů nohy. Příkladem může být výška nártu nebo tvar prstů. Dále zohledňujeme, zda např. nemá dítě nadměrné vbočení patní kosti. A samozřejmě celkově typ obuvi, zda je na sport nebo například do města.
Napsala jste e-book o dětském barefootovém obouvání, co všechno v něm čtenáři najdou za informace?
V ebooku se dozvíte, jak správně vybrat obuv pro dítě, jaký je rozdíl mezi barefoot obuví a ortopedickou obuví. Jak zhodnotit kvalitu dětské klenby pomocí návodu. Ebook obsahuje i praktické cviky na ploché nohy, nebo nohy do X.
Na seminář není nutné hlásit se předem.
Vstupné: 50 Kč.